zjentek

Proč ČR nepřeje lidem se smyslem pro sociální spravedlnost?

Anebo jde o problém v trošku širším světovém měřítku?

Prosím zcela vynechat běžné odpovědi typu – a jek jsi na to přišel?

(Proč črdel neprospívá lidem se smyslem pro sociální spravedlnost a prospívá pak spíše těm, kteří pouze umí ústně či písemně VŠE „vysvětlit“.)

Nejlepší odpověď
Vojta24

No. Protože je zjevně nepravdivá už tvoje úvodní premisa v otázce (nebo přinejmenším není absolutně ničím smysluplným podložena)

Nedává smysl ani jakákoliv odpověď, která by se pokoušela ten tvůj zcestný předpoklad nějak rozvíjet.

Začínáš tu pokládat nezodpověditelné dotazy Zjenteku.

Asi jako by ses ptal: „Proč je země placatá ?“ – a nechci od vás slyšet, že není 😁

Další odpovědi
da ny

Slůvko „sociální“ není populární.
Zavání sociálním zajištěním, dávkami, cítěním i „spravedlností“. Sociální spravedlnost nikdy nebyla součástí buržoazní, pak kapitalistické společnosti
Zavání tedy „minulými časy“, „levicovým smýšlením“, což není populární.

Každý, kdo trochu bere ohled na ostatní (sociální situace) a má sociální cítění je divný, „podezřelý“, nalevo. Levicové (sociální) smýšlení mnoha lidem bohužel „zavání komunisty“ a zneužíváním státem poskytovaných sociálních výhod.

Se sociální spravedlností se ve většinové společnosti ovšem automaticky počítá
ve zdravotnictví a od zdravotníků.

ivzez

Máte mylné informace, ČR naopak přeje
i prospívá lidem se sociálním cítěním.

Vemte si jen, kolika obecně prospěšným společnostem
či nadacím přispívá na činnost.

Kepler

Protože spousta lidí má o sociální spravedlnosti podivné představy a ráda by toho zneužila. Nemusím nikoho jmenovat, že. No a pak taky, že záchranná sociální síť se odvíjí od ekonomické vyspělosti státu a není bezedná. Dokonce i v takovém vyspělém státu, jako je Švédsko, se takové sociální experimenty hrubě neosvědčily a brzy otočili kormidlo.

Drap

To co píšeš neni pravda. ČR přispívá takovým lidem. Před chvílí tady byla otázka na Piráty. Vezměme si to jako pouze jediný příklad. ČR dává této straně nemalé peníze, a tato strana má velký smysl pro sociální spravedlnost. Ráda by tady třeba přivítala migranty další návrh z jejich řad je třeba ten, abychom se uskrovnili ve svých rozsáhlých bytech a ubytovali v nic migranty. Zdá se ti to snad málo sociálně spravedlivé?

ElonMusk

Tak si najděte na internetu, kolik dávek stát vyplácí.. pěstoun dostane dokonce i příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.. kdo to má..
Jeďte se podívat do USA, Ruska, nebo Asie, v čem tam lidí žijí. V Česku se lidi mají takříkajíc jak prasata v žitě. Že si někdo pokazí život svými hloupými rozhodnutími, je věc druhá, irelevantní.

da ny

„Sociální spravedlnost je pojem týkající se podmínek postavení člověka ve společnosti.“
Sociální politice a zajištění občanů se ČR nevyhýbá, naopak.
Domnívám se, že dosažení „sociální spravedlnosti“ napříč historií a blízkou budoucností lidstva není možné.

anonym

Řekl bych, že určitá obava ze strany komunistů tam je. Praxe ukázala, že ono to s tou sociílní spravdelností nebude tak horké. Jak psal Orwell ,,všichni jsou si rovni, někteří ale rovnější". Komunisté (zdá se mi) v mnoha ohledech Marxe opomíjejí ( i když ani Marx v mnoha ohledech má zkreslenou představu o uspořádání společnosti).

Jsem rád za sociální demokracii, která v étos sociální spravedlnosti věří a mají to jako princip, nicméně nejsou radikální a nevyužívají silových (represivních) prostředků k dosažení, jako komunisté. Levice je v pořádku, když slouží jako protiváha a upozorňuje na chyby systému, který třeba se nedokáže plně postarat o sociálně znevýhodněné. Ale to je podle mě úkol sociálních demokratů, držím jim palce už jen z důvodu, že nechci posilující vliv komunistů. Prostě je nemám rád, protože jejich systém řízení státu nás dostal na úroveň rozvojové země. Jejich vazalství nás dostalo na bezvýznamnou zemi. Podle mě si už šanci nezaslouží, ačkoliv rozumím, že se opírají o voličskou podporu. Myslím, že pojem ,,sociální" se kolikrát nesprávně pojí s něčím nepopulárním, ačkoliv jde o součást fungováná společnosti. Ale prosím postupně a s respektem druhým, kteří mají odlišný názor. Komunisté dosud respekt k jiným názorovým proudům nenašli. Jejich škoda, ale nevadí.

da ny

Jde o to, že vše, co by bylo sociální (sociálně spravedlivé), má punc „levice“.
A levice je pro mnoho politicky činných osob, včetně laiků tak nějak
„automaticky“ spojována s komunisty. Méně se sociálními demokraty.
Studenti na našem gymnáziu raději nedávají najevo své názory (ani při volbách na nečisto).
Protože, pokud projeví nahlas jen sociální cítění, jsou vysmíváni, opovržení hodní, házeni s komunisty do jednoho pytle. Vedení školy, učitel dějepisu aj. jsou silně pravicově orientovaní. Studenty „vychovávají“ ve stejném duchu. Zvláště jim nevoní ani Sociální demokracie. I „střed“ je pro ně nepřijatelný.
Podobnou náladu je možné pozorovat v ČR obecně.

anonym

Krásně jste to vystihla. Je to škoda, i proto si vážím těch, kteří se veřejně hlásí k sociální demokracii a věří v nějakou ideu, ačkoliv třeba s tím nemusím souhlasit. Samozřejmě, že nelze říci, že forma sociálních jistot a sociální spravedlnosti je jen výsadou levicové orientovaných stran.

Hlavní problém vidím v tom, že se žáci bojí říci svůj názor, ať je jakýkoliv. Vidí to třeba jinak a mají co k tomu říct. Projev sociálního cítění by nemělo být vysmíváno, koneckonců, určitou míru sociálního cítění se dá nalézt u středopravice, i když to není tak vidět.

zjentek

Drape, proč ne? když takový „migrant“ taky bude dělat to samý, co i já, budou nastoleny sociálně spravedlivé podmínky. Co aloe má takový migrant dělat, když mu tam v „jeho“ zázení spolubydlící začne mávat před očima cárem papíru z Menzy o výši IQ? Má si pak tedy VZÍT PRÁŠEK???

Zmiňuji v otázce a v podstatě se na to i ptám – ČR asi NEPŘEJE soc. spravedlivým. Zatím vy dva s Vojtou máte jasno, proč. Ovšem otázka je stále stejná pro všechny.

zjentek

Vojta204: Jo, pro skupinu, která dokáže VŠE „vysvětlit“, bez ohledu na režim, byla otázka také určena. Teď si ještě počkáme na názor sociálně spravedlivých, kterým črdel jaksi logicky moc neprospívá. No jo no Vojto, prostě si řekneš – je to debžo, on snad nepochopil nic z toho, co mu tady tvrdím, a jede se dál, no…