nov

Poradí někdo ohledně SSD disku?

Potřebuju rozšířit kapacitu prostoru na notebooku a tak si chci koupit ssd disk, ale nemám s tím vůbec zkušenosti. Jedná se o obyčejný notebook https://notebo­oky.heureka.cz/u­max-visionbook-14wa-plus-umm23014a/#spe­cifikace a obyčejný ssd disk https://www.al­za.cz/kingston-a400-ssd-240gb-levne-d5597583.htm Potřebuji jen o pár GB navíc, takže tento by bohatě stačil. Ale nevím zda bude kompatibilní s notebookem a musí se něco instalovat, nebo tak něco? V případě, že Windows nechám normálně na harddisku?
Arne1: Kdybych to chtěl kupovat jak housky, tak to koupím a neptám se tady. Proč je to podle tebe prakticky neprovozuschopné? Ten notebook používám a tak jsem myslel, že systém nechám jak je a přidám ten ssd disk, kde už jenom na něj budu ukládat data. Proč by to takhle nemělo fungovat?

Nejlepší odpověď
elkon

Nejjednodušší pro tebe by bylo pořízení externího disku, který si vždy v případě potřeby připojíš přes USB.

Další odpovědi
Arne1

Systém na harddisku a druhý disk SSD je totální nesmysl. Navíc při kapacitě 64 GB je to prakticky neprovozuschopné.
Protože do toho nevidíš a chceš to kupovat jak housku na krámě (viz ALZA), tak líp uděláš když to svěříš odborníkům. V rámci zasunití SSD ti přetáhnou systém a data z HDD a určitě to bude fungovat.

Jiří Bohumil

V podstatě jsou možné všechny varianty. Jak Tvá, tak odkaz „Postmaster“, nebo, pokud by šlo pouze o ukládání dat, tak externí HDD. Ten, za tuto cenu, má podstatně větší kapacitu. Nevýhoda je, že je „externí“.

Postmaster

Ideální volba
https://www.al­za.cz/gigabyte-nvme-ssd-256gb-d5693274.htm

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

elkon: externí má samozřejmě své výhody a své nevýhody. Osobně myslím, že v tomto případě by bylo lepší zůstat u toho interního, když je tam místo.

Arne: Nesouhlas. I ten první je (víceméně) SSD – tedy ne obchodní značkou, ale principem ano. Jen trochu pomalejší než běžné SSD ale o dost rychlejší než klasický HDD. Domnívám se, že s výkonem pro běžné použití by neměl být problém. Souhlasím s tím, že pokud uživatel neví přesně co chce, dva disky mu nemusí vyřešit jeho situaci.

nov

Myslel jsem, že po vložení disku do slotu se nainstalují ovladače, nebo podobně a pak se normálně zobrazí jako další jednotka. Takhle to nefunguje? Protože Arne napsal, že to nebude fungovat, ale proč by to nemělo fungovat, to si mám asi domyslet. :)

Dochy

Mělo by to fungovat, ten disk musíš jen naformátovat (příp. rozdělit). Nejsem si jist jak dobře to jde ve Windowsech, já většinou používám Linuxové nástroje. Ale jít by to mělo. Jen systém a programy Ti zůstanou na tom původním disku, ten druhý můžeš použít na některá data. Pro většinu uživatelů je jeden disk jednodušší, protože na to jsou zvyklí.

cochee

Fungovat to samozřejmě bude, akorát u tadytoho noťasu prostě nelze „vyměnit“ ten vnitřní eMMC disk za normální SSD, páč je integrovaný na desce, a mít tak jeden disk. Tady bude nejjednodušší varianta opravdu ten SSD přidat jako druhý disk, systém nechat na eMMC, přestože by se přesunem na SSD nejspíš celý noťásek zrychlil, to nové SSD po přípravě (partice – formát) pak použít jako umístění pro složky typu Dokumenty/Fil­my/Obrázky/Sta­žené apod.

Dochy

Dobrá poznámka, to, že nejde vyndat, mně ani nenapadlo. Zpravidla je možné ale změnit pořadí disků, nebo ten nežádoucí v BIOSu „vypnout“ (nevím co vše umožňuje zrovna tenhle notebook, notebooky a bios to je kapitolka sama pro sebe…). Ale pro laika je jednodušší to nechat tak jak to je a jen přidat druhý.