Oskarsson

Pokud srovnáme období let devadesátých minulého století a současnost, jak se tyto etapy liší ve vztahu k podnikání?

Ahoj,

mám kamarády, kteří začali podnikat, nebo už podnikají několik let. Dost často od nich slýchávám, jak je čím dál těžší v dnešní době podnikat. Dle jejich slov se stupňuje čím dál více “buzerace” a celkově upadající podpora malých a středních podniků. Vnímají témě nulové zastání ze strany státu, vlády, spíše naopak. Dva z nich mi dokonce řekli, že uvažují, že s tím seknou z důvodu, že byznys, už dnes tak závislý na dotacích, jde pomalu do kytek. Jsou i tací, co to tak nehrotí.

Ruku v ruce je tu pohled na 90. léta, která považují za etapu či náznak (snahu) autentického a svobodného podnikání. Že by se do té doby bez váhání vrátili z důvodu míry svobody podnikání. Zajímal by mě váš pohled? Je to tak dramatický rozdíl?

Odpovědi
zjentek

Tak hlavně dneska už nedostaneme úvěr 40 Mega protihodnotou za čmáranici za dvacku třebaže ve fešném vintage rámečku 😮😮… Škoda no.

Ametyst

Dramatický rozdíl tu je: tenkrát se budoval volný trh na základě nabídky a poptávky. Podnikatelům stačilo pohodlně žít z 5%-ní provize. Dnes se těžko uživí z 30 %. Stát sice nikdy malému a střednímu podnikání nic neusnadnil ani neodpustil, ale teď ho likviduje přeregulováním, dotacemi pro velké a cizí, socialistická EU tomu nasadila korunu zeleno-rudou ideologií =likvidací všeho živého i průmyslového.
Vždyť si vzpomeňme na zákazy kouření : majitelé hospod a restaurací museli investovat do vybudování oddělených prostor, ventilací atd. Potom se ukázalo, že to byly vyhozené peníze, protože přišel kompletní zákaz. Totéž s EET. Nemluvě o tom, že úředníci, neznalí zákona, ani neumějí poradit. Často ani nechtějí. Podnikatelé jsou příliš pravicoví a nezávislí, a socialisticky levicově smýšlející politici a úředníci je chtějí mít pod kontrolou, o to jde.

led

90-te roky minulého XX.storočia je možné nazvať Klondike československej ekonomiky. Desaťtisíce zlatokopov, tisíce príživníkov, z ktorých sa vynorilo niekoľko zbohatlíkov ovládajúcich aj nové obchodné domy na vyryžovaných troskách Strateného sveta ležiace na oboch brehoch pozdĺž rieky Moravy… A ľudia? Akí ľudia…?
*Čo bolo, to bolo,
terazky už máme
Slobodu a Nový svet. *

Len pozrite na ten nový svet:
Pomocou záplav obchodu a sily mechanizmov nad slobodou mysle pláva mocný kapitán Mesačnej noci a snaží sa z brehu života získať poklady skryté v zemi a rozšíriť svoju moc aj za cenu „odpadového hospodárstva životov iných“.