zjentek

Moudřejší ustoupí. Je tahle kratičká průpověď příčinou dlouhodobě neuspokojivého stavu planety Země?

Ptám se jako hloupý, i když vlastně vím, že odpověď zní ano. Přece k tomu aby zlo prosperovalo postačí, když dobří lidé nedělají nic. Čili rezignace/ústup. Ovšem proč jsme si tloukli do hlav a tlučeme si do nich i nyní, že za všech okolností moudřejší ustoupí, to tedy nechápu. Na tohle „moudré“ rčení museli jistě přijít nějací slabí, fyzicky nezdatní jedinci, aby si ospravedlnili své ústupné chování a přitom přežili. jinak si podobnou sebedestrukci člověka vlastně nedokáži vysvětlit. Názory?

Nejlepší odpověď
annas

„Moudřejší ustoupí“, je část slov., které napsala Marie von Ebner-Eschenbach, rakouská spisovatelka, píšící v Čechách.

„Moudřejší ustoupí. Smutná pravda, na níž je založena světovláda hlouposti.“

Zdroj: https://citaty­.net/autori/ma­rie-von-ebner-eschenbach/

Takže z citátu se použila slova, která se hodila. Jde o předsudek, zkušenosti? To se vyvrací těžko.

Nemyslím, že je správné, když moudří ustupují. . Moudří se rozhodnou ustoupit, protože jsou moudří, možná i zásadoví, takže pravidlo mají zakotvené ve svém podvědomí, takže opravdu na tom vydělají „hlupáci“. Bohužel, důsledky se projeví, až bude pozdě.

Jenže je vhodné být vždy moudřejší než je třeba, tedy moudřejší než ostatní? Jenže, kdo je moudrý a kdo je hlupák? Oba jedinci mohou patřt k tzv. vychytralým či „vyčůraným“ jedincům, takže o inteligenci vždy nejde.

Když dva dělají totéž, není t vždy totéž. Je lepší dvakrát měřit, než řezat – pořádně zvážit, než se dotyčný pro něco rozhodne.

Další odpovědi
Postmaster

To je jako u dvacet let staré stránky Zpovědnice zde moudřejší ustoupí pitomým moderátorům a přestane na tuto zastaralou stránku chodit, protože zde je hříšníků jako much.

Zdroj: https://necyklo­pedie.org/wiki/Zpov%C4%9­Bdnice

Ametyst

Já mám s příslovími dlouhodobý problém, a netajím se tím. 🙂

da ny

Ne.
I když je možná škoda, že ti „moudřejší“ neplýtvají zbytečně energií a nepouštějí se do marného boje s většinou či silným protivníkem.
Problém asi bude jinde. Síla moci/peněz a touha po nich. Neochota odpouštět, nepožadovat „lepší“ službu (korupcí). Pochopit, že „oplatky se nepečou“ a ne, že na „každou svini se vaří voda“ tady a teď (v tomto životě). Nedostatek lásky (nikoliv partnerské). Neúcta k přírodě, drancování, vzdálení se od ní. Pak mají prostot pochyby, strach, lež, nedůvěra, závist, nepřejícnost apod.
Člověk po něčem touží, něco chce, očekává, požaduje, ale dopředu si nevěří. Pochybuje. Předem vše odsoudí k nezdaru. Pouhými negativními myšlenkami, které létají kolem nás.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Kategorie ostatní, nikoli zábava.