loruen

Má exekutor právo mi sebrat pračku, když nemám prádlo kde prát a sušit, navíc mám nemocnou ruku?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Promiň ivzez, ale nemůže. Pračka je zákonem vyloučená z postižitelných vě­cí.

Podle přijatého zákona, který ještě musí schválit Senát a potvrdit prezident, exekutor nebude moci zabavit běžné součásti oblečení, včetně obuvi či obvyklé vybavení domácnosti. Za to jsou označeny lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.

Předmětem exekuce také nebudou studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky, snubní prsten, písemnosti osobní povahy či fotografie týkající se členů rodiny, zdravotnické potřeby, hotovost do dvojnásobku životního minima a také domácí mazlíčci – slovy zákona „zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.“

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/pos­lanci-schvalili-co-exekutor-nebude-moci-zabavit-f8v-/domaci.aspx?c=A150429­_071103_domaci_kop

Další odpovědi
ivzez

Může.
[Vy nemáte umyvadlo a vanu?]

________

@Raibek:

Jen v případě, že cena nepřekračuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.
Obávám se, že zádrhel může být v „ceně obvyklého vybavení“…

Mc Merkurion

promiň JájsemRaibek nechci ti kazit radost, ale nemáš pravdu: „Podle přijatého zákona, který ještě musí schválit Senát a potvrdit prezident…“ odkazuješ na zákon, který ještě nebyl schválen, podívej se zde, http://www.ek­cr.cz/1/exeku­tori-radi/869-34-co-nelze-zabavit?w= jak onen zákon dopadl > tudíž ivzez má pravdu > vše je totiž na rozhodnutí exekutora: " V případě movitých věcí, o nichž se může dlužník domnívat, že patří jako obvyklé vybavení domácnosti mezi věci vyloučené z exekuce, je na posouzení exekutora, které věci pojme do soupisu."

meTTax: …uznávám, že máte oba pravdu, ale jen napůl, jestli má nějakou luxusní pračku, tak se jí to netýká: „…pokud hodnota některé z těchto věcí zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.“ >>> psáno v oné novele…

Zdroj: http://www.ek­cr.cz/1/exeku­tori-radi/869-34-co-nelze-zabavit?w=

meTTax

Zdravím, doplním, že JájsemRaibek má pravdu.
Přesněji to upravuje ust § 322 zák. č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád.
Konkrétně pračka je uvedena v odst. 2. písm. b). OSŘ. Tyto skutečnosti vnesla do zákona novela č. 164/2015 Sb.

Uvedený odkaz na EKČR je tak již zastaralý.

Hezký den.

Mc Merkurion

meTTax: …uznávám, že máte oba pravdu, ale jen napůl, jestli má nějakou luxusní pračku, tak se jí to netýká: „…pokud hodnota některé z těchto věcí zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.“ >>> psáno v oné novele…

loruen

ivze-vanu nemám,pouze nízký sprchový kout,malé unyvadýlko,ale tady jde o to,že mám jednu ruku operovanou,druhou operovanou neúspěšně ,tudíž to ručně nevyperu,natož ždímání vůbec nelze.To mám chodit smradlavá? Můžu sice jet tramvají do prádelny,ale tady stojí jízdenka 24Kč tam a 24Kč zpět a to nemluvím o ceně vyprání.Můj invalidní důchod činí 5240 Kč.Loruen

ivzez

Já jsem nezpochybňovala Váš zdravotní stav,
ale ani jsem se nad ním pořádně nezamyslela,
to se omlouvám.

Já sice mám pračku, ale než bych ji alespoň do půlky
naplnila, neměla bych už pomalu v čem chodit.
Proto většinu – hlavně menších věcí – peru ručně.

______

Podle mne s tou novelou budou ještě problémy.
Např. Je pračka se sušičkou ještě pračka, kterou nelze
zabavit, nebo už jde o věc nad „cenu obvyklou“?

Nebo Bible: Bude vzácné vydání Bible, případně sbírka starých náboženských tisků brána jako náboženská literatura, nebo bude sbírka a „nadstandardní Bible“ podléhat exekuci?

Takových věcí bude určitě víc.

Cenobita

Doporučuji přizvat k exekuci TV Prima, nebo TV Nova, pak exekutoři většinou zkrotnou.