hapiky

Kdo nebo co je to U/utíkáček?

Nejlepší odpověď
annas

Znám jako věc, tedy co. . Utíkáček se říkalo u nás na Hané lehkému kabátu, který dříve míval šosy. Někdy i název utíkálek, kdxž jeho nositel běžel, spěchal, utíkal, tak se šosy kabátu pohybovaly.

Třeba když byl v zimě někdo málo oblečený v lehkém kabátě, tedy chodil v utíkáčku.
Nebo si také pamatuji, že se používal výraz i hanlivě. Když měl někdo na sobě starý ošoupaný kabat, navíc hodně upnutý, těsný, „vyrostl z něho“, rovněž nosil „utíkáček“.

Další odpovědi
Lamalam

Kdo to je – netuším. Ale co to je – vím. Škoda , že se na to neptáš, ráda bych ti prozradila, čemu se tak říká.

Nejenom na Hané, ale i v Sudetech maminka říká: „Zase jdeš ven v tom utíkáčku, chceš zmrznout? Vezmi si něco teplejšího.“

Cenobita

Souhlasím s annas na Hané je to označení kabátu, většinou lehkého.

Alesh

A přidám význam z mariáše. Utíkáček je betl, což je druh mariášové hry, kdy po nedobré volbě trumfů, hráč zvolí hru betl, kde jaksi jednoznačně ví, kolik prohraje, než by riskoval, že bude hrát nějakou hru, kde soupeři udělají hodně bodů proti němu a bude platit víc než za toho betla.

Pollymouse

Ano, utíkáček je příliš krátký kabát, a navíc i příliš úzký, nejspíš proto, že se v něm dalo snadno utíkat. Pro (řádný) kabát je to však označení hanlivé!

Pollymouse

Ano, utíkáček je příliš krátký kabát, a i úzký, asi že se v něm dalo snadno utíkat. Pro kabát je to však označení hanlivé!