radomitzwak

Je pro nás do budoucna nebezpečně, když se podle vědců dokáže virus SARS-CoV-2 otisknout do naší DNA?

Prý se tomu z vědeckého hlediska říká „reverzní transkripce“…

Zdroj: https://nedd.tis­cali.cz/korona­virus-pronika-az-do-lidskeho-genomu-510954

Odpovědi
Pepa25

Uvedené je hoax, neboli přesněji deformace seriózní vědecké studie. Věnoval se tomu Deník N – viz odkaz. Článek je placený, proto kopíruju shrnutí:

O co stručně jde:
Vědci z bostonského MIT zjistili, že za určitých okolností se může část genetické informace viru SARS-CoV-2 dostat do lidské DNA a zůstat její součástí. Jde o výsledek pokusů ve zkumavce, není jasné, zda může stejný efekt nastat v živém člověku. Důsledky pro diagnostiku i léčbu jsou zatím nulové.

Proč je to důležité:
Pozorovaný efekt je nečekaný, nikoli ale bezprecedentní – existují viry, které se chovají podobně. Riziko zdravotních komplikací se zatím zdá být nepatrné, protože SARS-CoV-2 se touto cestou množit nemůže; do DNA se nezapíše jeho genetická informace ani zdaleka celá, jen fragmenty, čímž se liší od retrovirů jako HIV. Mylná či záměrně chybná interpretace objevu se však zneužívá pro šíření strachu z mRNA vakcín.

Zdroj: https://denik­n.cz/623910/ur­cite-se-brzy-doslechnete-ze-vakciny-meni-lidskou-dna-vime-kdo-za-to-muze/?ref=list

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

radomitzwak

@Pepa25 Na druhou stranu je neoddiskutovatelný fakt, že některé viry se tak integrují do svého hostitele, že se stanou součástí dědičného materiálu. Mimochodem až 25 procent lidského genomu má virový původ… Zajímavé, jak si okamžitě skočil na tu mou nevyřčenou paralelu, že když do DNA umí zapisovat koronavir, tak to poslíčková mRNA vakcína s kopií spike proteinu koronaviru dělat nemůže :)

Pepa25

Chápu, že dnes je každý odborník na DNA a spike proteiny, ale sorry – strašil lidi šířením zavádějících informací mi vadí.