Nassin

Je pravda, že vylekaným lidem se vládne snadněji?

Výrok Václava Klause.

Opět jste zapomněl na zdroj, z něhož jste čerpal.
.

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/vylekanym-lidem-se-vladne-snadneji-rika-klaus-vrbetice-ma-za-umelou-kauzu-151133

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě, to je už dlouho známá věc

Další odpovědi
Pepa25

Samozřejmě – nikde kolem sebe ale nikoho vylekaného nevidím, proto to má s námi Andrej tak těžké 😉
Jde o vytržený kus z Klausovy reakce, která byla jako celek naprosto mimo mísu (bohužel jako obvykle).

Kepler

Něco asi na tom bude. U nás ale nejsou vylekaní ani tak lidé, jako spíše politici.

Ametyst

Jistě. To je vidět i na té denodenní covidové propagandě. Lidé nesmí žít ani chvíli v klidu. Jsou už i vystrašení změnou klimatu z televize, i když ji sami nezaznamenali. 🙂

elkon

„Posera“ to má vždy těžké. A plně platí „kdo se bojí, nesmí do lesa“.

Speed77

„Neexistuje nic, co může člověka ohnout víc než silný strach."
Ale nemusí to být pravidlo, že vylekaným lidem se snáze vládne. Přijde na situaci a na dalších emocích kromě strachu. Takoví lidi můžou být klidně nevyzpytatelní a ze strachu dělat zcela iracionální (i nelidské) věci. Jednat i z pudu sebezáchovy, vtzeku, beznaděje nebo šílenství (to vše může ten strach doprovázet. Nebo to dokonce přímo vyvolat. Proto záleží na té situaci).

Ale obecně, zprúměrovaně by to mělo platit. Pod strachem lidi často udělají cokoli, jsou benevolentnější, nechají se snáze ovlivnit (pokud to člověk umí) nebo k něčemu přesvědčit. Hlavně nemusí být tak odvážní, aktivní a vzdorující. Hlavně, pokud se někdo boji, tak to znamená i nějakou stresovou a podobnou situaci. To taky znamená příležitost. A lidi navíc poslouchají ty, kteří vědí, co dělají (nebo i ty, kteří se tváří, ze vědí, co dělají).
Takže ano i ne. Ale mnohem častější je ANO.
Ale teď otázka, jestli se těm lidem snáz vládne (dlouhodobě), nebo se jen (momentálně) snáze využívá situace, tím, že se lidé boji? Podle mě spíš platí to druhé. Je to dobrá příležitost, dá si ji využít, dá se lidi snáz ovlivnit, ALE platí to krátkodobě. A navíc se to nedá udržovat.
Navíc strach znamená i příležitost pro ty obyčejné lidi, kteří se bojí. Odvaha totiž neznamená, že člověk nemá strach, ale že strach překonává, že se mu postaví (a tím i tomu, kdo toho u lidí zneužívá). Ale to určitě nedělá většina.

Dochy

Něco na tom bude. Vyděšený člověk, který nedokáže situaci sám vyřešit, snáze přijme řešení od toho kdo jej nabízí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Pepa25>>> No, já si vzpomínám na přestrašený národ celkem dobře. Myslím, že se svého času HODNĚ lidí bálo takové víceméně obyčejné lapálie jménem Covid. ;) :)