luckykubrt

Jaký je rozdíl mezi halucinacemi, sny, optickým klamem a fata morganou?

Doplnění otázky:
Takže když vidím něco jen já, je to vždy halucinace?

Původní znění otázky
Jaký je rozdíl mezi halucinacemi a fata morganou ?

Nejlepší odpověď
annas

„halucinace, – psych., med. porucha vnímání spočívající ve vytváření zdánlivých vjemů bez reálného podnětu, o jejichž existenci je člověk přesvědčen a jež nejsou ovlivnitelné vůlí, přelud, vidina“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=halucinace

"fata morgána, fyz., meteor. složitý opt. jev, kdy dochází k lomům a odrazům světla na vzduchových vrstvách s anomálně rozloženou hustotou, při kt. lze za vhodných podmínek vidět i předměty pod obzorem;

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=fata+morga­na

„Fata morgána je optický jev a je dokonce možno ji zachytit na fotoaparát.
Fata morgánu způsobuje horký vzduch nad pouštním pískem, v němž se zrcadlí obraz krajiny, která se ve skutečnosti nachází daleko odsud. V našem případě jsme uprostřed pouště spatřili několik lagun i s palmami na jejích březích, přičemž jsme věděli, že se v těchto místech nenachází nic jiného než písek.“
http://www.kas­p.cz/cestopisy/e­gypt.html

„Halucinace patří mezi poruchy vnímání a jde o vjemy bez existujícího podkladu. Pokud jste v místnosti sám (sama) a vy slyšíte, že na vás kdosi mluví, jde o halucinaci.“

http://www.schi­zofrenie.psycho­web.cz/schizo­frenie-uvod/druhy-halucinaci

K vašemu doplnění otázky
Přečtěte si pozorně text v odazech, v nich máte všechno vysvětlené.
Halucinace jsou chorobné představy – jde o psychické onemocnění JEDINCE
Příklady v dalším odkazu
http://www.du­sevnizdravi.cz/cas­to-resene-problemy/chorobne-predstavy-halucinace-bludy/

Optický jev, klam – učili jste se ve fyzice. To je fata morgana – máte už vysvětlené.
Další odkaz
" Optický klam, jinak nazývaný také optická iluze, je nesprávné nebo matoucí vnímání reality. Oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je opravdu zobrazen. Člověk pak například na obrázku vidí něco, co na něm vůbec zobrazeno není.

Objektivní klamy, které jsou vyvolány lomem a odrazem světla v atmosféře, jejíž hustota se spojitě mění. Jedná se například o fata morgánu nebo o zapadající slunce. Někdy se v přírodě objevují stíny a odrazy za pozoruhodných okolností. Podobně se na rozpáleném asfaltu silnic zjevují v suchých dnech zrcadlové iluze mokrých skvrn a kaluží, které nejsou ničím jiným než odrazy oblohy nebo silničních přemostění. Rozdílné teplé vrstvy vzduchu fungují jako zrcadla nad hlavou nejen v pouštích, ale někdy ukážou městu jeho vlastní odraz na obloze."
Vysvětlení opět v odkazu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Optick%C3%BD_klam

Tyto klamy může vidět víc jedinců, ale je to relativní, každý je může vnímat jinak.

Zkuste si znova pozorně přečíst vysvětlení, ne všechno, co vidíte jen vy, jsou halucinace, ty vznikají za určitých podmínek.. Někoho vidím, slyším, vnímám, to je vjem atd.

Další odpovědi
Lamalam

Fata morgana je fyzikální záležitost a můžeš jí vyfotit, halucinace ne.

dudu

Fata morgána je, na rozdíl od halucinací svým způsobem skutečná.

led

Halucinácia je psychický jav.
Sen je duševná vidina počas spánku.
Optický klam a fatamorgána je výsledok lomu a odrazu svetelných lúčov.
Fatamorgána je prejav lomu a odrazu svetelných lúčov prevažne na veľkú vzdialenosť. (Pamätám zo svojich mladých liet na fatamorgánu: vo výške nad pomníkom Slavínom nad Bratislavou sa skveli krásne vrcholky zasnežených Alp, ktoré sú vzdialené okolo 400km od Bratislavy.)