NikySlime

Jak je tento verš myšlen?

Úplně nechápu význam tohoto verše, poradil by mi někdo co tím je myšleno?

Jak vepři jste: když jeden nohu vláčí,
od něho pryč se celé stádo tlačí.
--

Je třeba uvádět autora, nejen verš, navíc vytržený z kontextu. Může se chápat různě.

Odpovědi
quentos

Stačí se vžít do situace. Zraněný by stádo zdržoval, pokud by ho chtěli mezi sebou nechat, museli by se přizpůsobit jeho tempu. To se však v přírodě neděje.
Tedy: necháváte zraněného (nebo obecně člověka v nesnázích) napospas osudu, staráte se jen o sebe.
Nicméně pro plné pochopení by možná byl potřeba kontext celé básně.

Funna

verš je trochu jinak:
Jen vepři jste, když jeden nohu vláčí,
Od něho pryč se celé stádo tlačí.
a myšleno je to tak, že se od něj přátelé odvrátili, když seděl ve vězení…