redy

Co znamená slovo uz(s)urpovat?

Děkuju 🙂

annas – poznámka
I když se v současnosti upřednostňuje tvar uzurpovat, ten uvádí i internetová příručka, není chybný ani starší tvar usurpovat.

Ověřeno v ÚJCAV v Praze.

Nejlepší odpověď
Drap

Nemělo to být usurpovat? -činit někomu příkoří, využívat ho, utlačovat.

Nepovažuji to za špatnou odpověď. Byl jsem zvyklý na s. Jak vidno, je možno stále použít s i z. Omluvám se jen redy, nikdy jsem si nevšiml výrasu s „z“

Další odpovědi
Dismas

Uchvátit něco, co ti nepatří.

Kepler

uzurpátor >> kdo uzurpuje, uchvatitel, samozvanec;osoba, která si přisvojuje cizí práva a požitky, ať už násilím nebo svévolným jednáním.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=uzur­pator&typ_hle­dani=prefix

dubraro

Bezprávní, násilné ovládnutí, uchvácení.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/usur­pace-uzurpace-uzurpace

anonym

To se ani neptej, nebo to budeš dělat taky.

Kepler

Drap: jako bychom se o tom před chvílí nebavili: zase rychlá, špatná a přesto bodovaná odpověď!

redy

Kepler tak jsem to opravila a blbě?

Kepler

Vypadá to tak, že jo. Alespoň podle současných pravidel. Podle staršího pravopisu se to tak možná psalo. Stejně jako televize – televise.

Kepler

Podle ÚJČ slovo „usurpovat“ dnešní čeština nezná!

redy

Drap – jo máš pravdu (s)

quentos

Obojí je možné (starý vs. nový pravopis)

annas

V současnosti už jen tvar uzurpovat.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=uzurpovat

Ale nepovažuji to za velkou chybu vzhledem k tomu, že se objevuje kolísání.

dubraro

Možné jsou oba tvary.