mrtvyhubar

Co znamená předpona „sedmi“ v slovách jako sedmikraska, sedmilhářka, sedmispáč a proč právě „sedmi“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi je to „magické“ číslo, vyjadřující mnohost. Třeba i sedmimílové boty. Také vnímáno jako šťastné číslo.

Další odpovědi
aliendrone

No, to znamená početně, že je to tak na půl cesty mezi ŠESTI a OSMI. ;) :D :D
Jinak s tím magickým číslem souhlasím. Nicméně jsem četl i pohádku, kde nefigurovala sedmička, nýbrž DEVÍTKA > „Za devatero horami, za devatero řekami…“ :)

Jediné mně známé použité VĚTŠÍ číslo je popis lokace, kde se nachází Keplerova sluj. To je nějak za DVANÁCTERO horami, dvanáctero řekami, dvanáctero lesy, pěti kameny, osmi lopuchy a dírou po granátu… :D :D :D

Možná je to z důvodu zvýšení její nedostupnosti (přeci jen ve své sluji Kepler střeží své erotochlívácké trofeje), ale to se neví jistě. Prozatím se žádná žena z výpravy do Keplerovy sluje nevrátila a jediný známý muž, který ji našel (A PŘEŽIL!) byl Edvard Grieg. Nedokázal sice o tom promluvit, ale podal podal jiné audiosvěděctví > jeden nesmrtelných fláků https://www.y­outube.com/wat­ch?v=xrIYT-MrVaI
Název „Sluj krále hor“ odpovídá přirozeně požadavkům etiky a mravním normám tehdejší doby, nešlo to zkrátka pojmenovat „Erotochlívákovo doupě“. ;) :D :D

annas

Jde o symbol v pohádkách.

1. "Tajné číselné symboly v pohádkách

Symbolika čísel
Tradičně se používají čísla tři, sedm, devět, dvanáct, třináct, dvacetjedna, čtyřicet nebo sto a další.
Např. Tři oříšky pro popelku, za sedmero horami a sedmero řekami, o dvanácti měsíčkách.

Každé číslo v sobě nese konkrétní podobu a kvalitu energie.

Číslo sedm

(Sněhurka a sedm trpaslíků, Sedmero krkavců, Sedmikráska)

"Číslo sedm se tradičně objevuje v antické řecké astrologii, která pracovala se sedmi základními planetami, v hudební stupnici je sedm základních tónů a jak moc dobře víme, týden má 7 dní. V bibli je uvedeno, že Bůh stvořil svět během sedmi dnů a v rámci židovského učení je sedmička považovaná za číslovku řádu přírody. V Talmudu (učení, soupis rabínských diskuzí) se uvádí pedagogické pravidlo, podle něhož: „se nově učená věc musí zopakovat nejméně sedmkrát, než si ji člověk bezpečně zapamatuje.“

V křesťanství známe sedm ctností, sedm darů Ducha svatého, sedm hlavních hříchů a sedm svátostí.

Každý člověk má sedm základních energetických center – čaker. A lidský život se odehrává v rámci cyklických rytmů. Jeden z nejdůležitějších trvá vždy 7 let a po této době můžeme zaznamenat dovršení a dozrání. Na základě zkušeností dospějeme a připravíme se tak k potřebné přeměně.

Prvních sedm let se vytváří první úroveň (čakra), člověk se učí základní fyzické aktivity, získává kontrolu nad nutnými tělesnými potřebami a osvojuje si, jak může ovládat své tělo. Psychicky se utváří základ pro vnitřní stabilitu. V dalších sedmi letech postupujeme vývojem podle druhé úrovně (čakry)

Ve 14-ti letech obecně dochází k psychické i tělesné sexuální zralosti, vytváříme si vztah k ostatním v rámci společnosti.

Do 21 let převažuje vývoj a působení třetí úrovně (čakry), rozvíjí se vlastní osobnost neboli individualita. Ve skutečnosti dospívající člověk je pravým rebelem, odmítá utkvělost společnosti, hledá vlastní cestu a uplatňuje své názory. Do 28. roku se silně rozvíjí citová stránka člověka, což souvísí se čtvrtou úrovní (čakrou). Touto dobou vznikají vztahy, které jsou založené zejména na ryzí lásce nebo se v nich pročišťuje citová komunikace. Nastává touha o někoho se starat a pečovat, která spěje k založení rodiny nebo jsme ve skupině lidí, kteří jsou nám blízký a udržujeme přátelství.

V době od 28. do 35. roku se začínají projevovat vnitřní, jemné aspekty naší bytosti. Dokážeme naslouchat tomu, co má ezoterický směr. Ezoterika znamená to, co je vnitřní nebo skryté. Je to vhled do hlubokého pravdivého tajemství, ukrytého v nás. Pokud k tomu nedošlo hned v dětství, tak nyní se mohou probouzet umělecké talenty nebo vnímání estetiky. Je to pod vlivem působení páté úrovně (čakry).

Po 35. roku do 42 let začíná formace vlastních zkušeností, převládá působení šesté úrovně (čakry). Život mění podobu, kdy se zklidňuje rozběhanost a přichází syntéza, objektivní přístup na základě zkušeností. A do 49. roku završujeme
Tvořivost cyklu čísla sedm vyvrcholila. 7 × 7 = 49

Dochází k dozrání na nejvyšší korunní úrovni. Dostáváme se na vyšší stupeň, který opět začíná první úrovní (čakrou) a stále dál s rozdílem, že vývoj se více odehrává uvnitř nás, na duševní stránce.

Tímto si můžeme uvědomit, že číslo sedm umožňuje dosahovat moudrosti, zralosti a dokonalosti. V numerologii je číslo 7 spojeno s cestou (pohybem) a rozhodností, kam budou naše následující kroky směřovat. Je to číslo zájmu o duchovno, náboženství, filosofii, mysticismus, číslo nadsmyslových a léčitelských schopností.

Vyjadřuje také analytické schopnosti, přemýšlivost, inteligenci, učenost a představivost. Lidé s životním číslem sedm jsou duchovně založení a touží po skutečném a hlubokém poznání. Vynikají velkou vnitřní silou a dokáží překonávat překážky."

http://www.joga-ezoterika.sk/tajne-ciselne-symboly-v-pohadkach/

2.
Proč sedmikráska? Jiří Rejzek uvádí, že motivace sedm krás není zcela jasná. Květina příliš krásou nevyniká.

Zatím co Václav Machek vychází z toho, že k Bellis patřila i kopretina., má také květní lístky, ale mnohem větší.

Třeba v polštině je název stokrótka, stokrátka, v ukrajinštině stokorot, němčina Tausendschön = tisíc krás. (Německé schön možná pochází z češtiny).

Tudíž se zdá, že v druhé části bylo ne, tedy ne-kráska – bylinka zvláštní krásou nevyniká – ale že slovo znělo stokrátka, (stejně jako -krát ve dvakrát) vychází zřejmě z toho, že se okvětní lísky otrhávaly při oblíbeném věštění a žertování – má mě rád, nemá mě rrád … .

Sto je jen zaokrouhlené číslo, u nás se použilo číslo sedm. Něco podobného jako stonožka.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-puvodne-sedmikraska-spatne-vyrust-v-sestikrasku-nebo-osmikrasku

3. sedmilhář – vysvětleno v odkazu

Jinak je to velký lhář, lže celý týden, 7× najednou. Třeba kritici jako sedmilháře nazvali kronikáře Václava Hájka z Libočan za jeho nepravdy v kronice.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-nekomu-kdo-lze-jako-kdyz-tiskne-sedmilhar

quentos

Jak již bylo řečeno, jde o odkaz na magické číslo z pohádek. Existovala stará pohádka „O králi sedmilháři“ a království či drakova sluj se mnohdy nacházela za sedmero horami, řekami…

dubraro

Je to magické číslo, vyjadřující úplnost a dokonalost. Podrobné vysvětlení viz odkaz.

Zdroj: https://www.pas­torace.cz/Kni­hovna/3-Symbolika-cisel-4-5-6-7.html

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.