zvonisek

Co je to kukuan nebo ďabio?

A co je to vokurek?

Nejlepší odpověď
annas

Jako obvykle bez kontextu. Takže to může být i jinak.

Kukuan Dam je betonový tenký oblouk přehrady na řece Dajia.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Kukuan_Dam

Vokurek – okurek – moravská varianta, česká pak okurka, případně vokurka..

V na začátku je tzv. protetická hláska, která se objevila před počátečním o, a to v nářečích českých a západním hanáckém. Takže ještě se najdou pozůstatky. I když v oblastí Hané, kde jsem bydlela, se používá slovo oharek.

ďabio = dát. Uvádí např. Krameriův slovník v latině – dabio vacat, – dej zdarma.