dgfdgf

Antonín Kinský, kterej v roce 1212 umřel, byl příbuznej s Janem Lucemburským? A kolik Kinských ještě žije?

Omlouvám se. Napsal jsem špatný datum. Myslel jsem Antonína Kinského, kterej umřel v roce 2012. Myslel jsem, že je s Janem Lucemburským příbuznej a chtěl jsem to potvrdit.

Nejlepší odpověď
annas

Nezmýlil jste se v datu? V rroce 1212 jméno Kinsky neexistovalo. V roce 2012 zemřel Antonín, který pocházel z kostelecké větve. Přídomek Kinský se objevil až v roce 1628.

Historie rodu Kinských je dlouhá a jelikož se zpočátku jednalo o nevýznamný vladycký rod, jsou jeho počátky plné nejasností. Navíc rod je velmií rozvětvený. Takže něco ze zdrojů. O Janu Lucemburském není zmínky.

V odkazu je historie knížecí linie rodu Kinských, setkání s žijícím Františkem Kinským v zámku v Kostelci nad Orlicí. Autor Ivo Tomáš vychází z dostupnách zdrojů, které cituje na konci článku Stručná historie rodu Kinských – knížecí linie

http://www.uni­formni-knofliky.cz/clanky-frantisek-kinsky-z-vchynic-a-tetova.html

Dovíte se i primogeritivním řády, tedy následnictví.

"Rod Kinských, je staročeskou rytířskou a později panskou šlechtou, pocházející z počátku 13.století. Po dlouhou dobu patřil k nejvýznamnějším aristokratickým rodinám v zemi. Jeho příslušníci se do našich dějin zapsali zvláště jako mecenáši věd a umění.

Prvním známým předkem byl snad Martin z Medvědíče, žijící na počátku 13. století.

Více podrobností o tomto rodu se dovíte v anglickém zdroji
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Kinsky

Kinští – dříve Vchynští – Chynští – Kinští. Německy: Kinsky von Wchinitz und Tettau) je jméno významného středoevropského šlechtického rodu původem z Čech .

Během třicetileté války se rodina Kinských stala významnými šlechtici (1628) a později získala knížecí stav (1747) od vlády Habsburků . Rodina, která je zapsaná v Almanache de Gotha , je považována za jednu nejproslulejších Rakouska-Uherska .

Historie jejich erbu souvistí s romantickou středověkou legendou.

První faktická zmínka o předchůdci tohoto rodu sahá až do roku 1237 za vlády přemyslovského krále Václav I.

Během příštích tří století byli jen drobnými šlechtici s majetky v severozápadních Čechách, kolem vesnice Vchynice ( Němec : Wchinitz) u Litoměřic . Zřízení panství Vchynice bylo potvrzeno habsburským císaem Rudolfem II. v roce 1596 a v roce 1611 byl jeden z členů rodiny Radslav Vchynský z Vchynic starší, povýšený na „pána“ a stal se členem zemského sněmu. atd.

Odkaz na rodokmen je dole ve Wiki
http://genealo­gy.euweb.cz/bo­hemia/kinski1­.html

--
Jinak v české Wiki najdte vedlejší větev a vymřelé Kinské .
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kin%C5%A1t%C3%AD

"Dalšími pokračovateli a představiteli hlavní knížecí větve rodu Kinských jsou:

Oldřich Ferdinand, X. kníže Kinský ze Vchynic a Tetova (1893 – 1938)
František Oldřich, XI. kníže Kinský ze Vchynic a Tetova (1936 – 2009)
Karel Maxmilián, XII. kníže Kinský ze Vchynic a Tetova (1967)
Václav Ferdinand, hrabě Kinský ze Vchynic a Tetova (2002)"

Kostelecká větev
Josef Kinský z Vchynic a Tetova byl Čestným občanem města Kostelec nad Orlicí. V roce 1992 se stal společníkem a jednatelem společnosti Cihelna Kinský, spol. s r. o. v Kostelci nad Orlicí a působil i v dalších společnostech (Písník Kinský či Bytová výstavba Kinský). Jeho manželkou byla Bernadetta Kinská z Vchynic a Tetova (rozená Merveldt)(1922–2016), synové František Kinský z Vchynic a Tetova (1947) a Antonín Kinský z Vchynic a Tetova, rytíř Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského (1955–2012). František Kinský z Vchynic a Tetova je od roku 2010 zastupitelem města Kostelec nad Orlicí (za Iniciativu občanů). Preferenční hlasy voličů jej vynesly v roce 2012 do zastupitelstva Královéhradeckého kraje, kde je předsedou výboru pro kulturu a památkovou péči. Jeho manželkou je Martina Kinská z Vchynic a Tetova rozená Forejtová, dcera Barbora Jarošová Kinská z Vchynic a Tetova a syn Kristian Kinský z Vchynic a Tetova." atd.

stránka aktualizovaná 26. 12. 2016

Další odpovědi
led

Meno nemusí byť vždy dôkazom vzájomnej rodovej príbuznosti. Priama vetva väčšinou býva zdokumentovaná rodostromom, ale odrezané vetvy (či už z politických, rasových, ekonomických, alebo iných dôvodov) a ľavobočkovia a ich potomkovia už nie sú naďalej evidovaní v Strome.
Vaša otázka teda znie na „rodovú príslušnosť“, alebo na „zhodnosť mena“?