Rokio

Je slovo děda neutrální výraz, nebo hanlivý výraz?

Pokud bych řekl nějakému staříkovi, že je děda, jak by reagoval? Myslíte si, že to není ošklivé oslovení, nebo to naopak není vhodné?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Pokud on ti jako první řekne „synku“ , pak teprve mu můžeš říct „dědo“. Pak si to určitě vyjasníte.

Další odpovědi
elkon

Nemáš komukoli říkat děda, pokud to není děda tvůj. Mohl bys třeba dostat „na budku“.

Malvína

Oslovení “dědo” pro náhodného staříka není vhodné. Zůstala bych u klasického “pane”. Dědo říkej svému pravému.

Čecho_slovák

Děda je příjemnější na ucho než „dědek“!

quentos

Ani jedno, jde o výraz tzv. familiární.